Srovnání plastové a betonové šachty

2
Sháníte aktuálně vodoměrnou šachtu a rozhodujete se, jaký materiál vlastně zvolit? Potom jsou právě pro Vás určeny následující řádky. Na nich se totiž podíváme blíže na srovnání výhod a nevýhod plastových a betonových šachet.

Plastové a betonové šachty. Jaký materiál zvolit?

Sháníte aktuálně vodoměrnou šachtu a rozhodujete se, jaký materiál vlastně zvolit? Potom jsou právě pro Vás určeny následující řádky. Na nich se totiž podíváme blíže na srovnání výhod a nevýhod plastových a betonových šachet.

Vodoměrné betonové šachty

vodomerna-sachtaHlavní výhodou betonových šachet je pochopitelně pevnost, když je tento materiál obecně používán právě kvůli této vlastnosti. Pokud tedy chcete mít jistotu, že šachta odolá tlaku zeminy i vozidel a případně též podzemní vodě, beton se jeví jako perfektní řešení. Výhodou je rovněž poměrně rychlá instalace, ovšem ne všude je to možné.

Váha betonové šachty totiž představuje určitá úskalí. K manipulaci je pochopitelně třeba těžká technika, která se nedostane všude a rovněž ve vnitřních částech objektů je její použití poměrně výrazně omezeno. Musíte tedy zvážit, zda je betonová šachta do vašich konkrétních podmínek tou nejlepší variantou.

Vodoměrné plastové šachty

Pokud jsme u betonových šachet určili jako hlavní výhodu pevnost, jejich plastové protějšky na tom nejsou o moc hůře. V současné době jsou vyráběny z moderních a kvalitních materiálů, tedy např. z extrudovaného polypropylenu, a jsou tudíž také vysoce odolné a nepropustné. I tak Vám ovšem doporučujeme, abyste v případě plastové vodoměrné šachty přistoupili k jejímu obetonování.

Tento proces Vás sice bude stát peníze a zároveň zabere nějaký čas navíc, nicméně tak ještě podpoříte špičkové vlastnosti moderních výrobků z plastu. A navíc si takovou šachtu můžete díky její nižší hmotnosti nechat dopravit kamkoli a rovněž ve vnitřních prostorách máte záruku daleko jednodušší manipulace.

Pro který materiál se rozhodnout?

Jak vyplývá z předešlých řádků, aktuálně jsou plastové i betonové šachty velmi kvalitní a nenalezneme u nich příliš mnoho negativ. Jaký materiál tedy zvolit? V prvé řadě samozřejmě záleží na tom, kam chcete vodoměrnou šachtu instalovat, neboť výrobky z betonu nejdou umístit kamkoli, na druhou stranu třeba v případě vozovek jsou vhodnějším řešením.

Při rozhodování Vám může pomoci porovnání pořizovacích cen. V tomto ohledu jsou na tom lépe plastové šachty, které jsou obecně levnější. Sice budete muset počítat s náklady navíc za případné obetonování, ovšem často není ani těžká technika potřebná k osazení betonových šachet zcela zadarmo.

Plastové šachty se z výše uvedeného srovnání nakonec jeví jako zajímavější varianta, rozhodně se však nejedná o kategorický závěr. Zkrátka platí, že někde naleznou uplatnění betonové šachty, jinde plastové a je pouze na Vás, jaký materiál zvolíte. V každém případě Vám doporučujeme, abyste se před konečným rozhodnutím poradili s odborníky.

Napsat komentář