Jak postupovat při zazimování bazénu?

01. 06. 2017 admin 0
img_1460
S pořízením bazénu je spojena nejen rodinná zábava a osvěžení v letních měsících, ale také určité povinnosti. Na podzim kupříkladu přichází důležité období, kdy je nutné bazén spolehlivě zazimovat, abyste si jej mohli užívat opět napřesrok. Jak svůj bazén zabezpečit co možná nejlépe?

S pořízením bazénu je spojena nejen rodinná zábava a osvěžení v letních měsících, ale také určité povinnosti. Na podzim kupříkladu přichází důležité období, kdy je nutné bazén spolehlivě zazimovat, abyste si jej mohli užívat opět napřesrok. Jak svůj bazén zabezpečit co možná nejlépe?

Zazimujte bazén v pravý čas

2012-08-23-12-05V první řadě se nabízí otázka, kdy vlastně k zazimování bazénu přistoupit. Ideální období představují týdny, v nichž nejsou noční teploty trvale pod bodem mrazu a voda má zároveň teplotu 10 až 15 °C. V případě, že je teplejší, ještě se zazimováním posečkejte, neboť by mohlo dojít k tvorbě bakterií a sinic.

Nabídka plastových bazénů je dnes bezesporu velmi široká. Zazimování zvládnete v případě menších a jednodušších variant víceméně sami a rychle, jiné je to však u větších bazénů se složitější výbavou. Za těchto okolností se můžete obrátit na odborníky, což Vás sice bude stát peníze navíc, ale na druhou stranu budete mít úplnou jistotu, že bazén přečká studené měsíce naprosto bez úhony.

Zazimování bazénu v sedmi důležitých krocích

Nyní se již zaměřme na jednotlivé kroky, které jsou nedílně spojeny se zazimováním bazénů. Není jich zase tolik, jak by se snad mohlo zdát, a pokud máte doma náležitou výbavu, mělo by být zazimování bazénu jednoduchou činností. Co byste tedy před nástupem zimy neměli opomenout?

1. Odstranění nečistot.

První a naprosto nezbytné opatření. Konkrétně je nutné odstranit plovoucí nečistoty, a to nejlépe pomocí teleskopické síťky, dále nečistoty ze dna (použijte speciální vysavač) i stěn bazénu (k tomu jsou určeny rozličné bazénové přípravky).

2. Úprava pH, tvrdosti vody a množství chlóru.

Jak možná víte, pH vody v bazénu má mít při užívání hodnotu 6,8 až 7,2. Při zazimování je ale tato hodnota vyšší, a to cca 7,2 až 7,6. Nezapomínejte ani na úpravu tvrdosti vody a množství chlóru (0,3–0,5 mg/l). Zde jsou tedy potřeba testery a bazénová chemie.

3. Filtrace vody.

Po všech výše zmíněných úpravách je silně doporučeno zapnout filtraci a nechat ji běžet alespoň 24 hodin. Voda v bazénu se tímto způsobem dobře promíchá.

4. Vybavení bazénu.

V dalším kroku filtraci odpojte a stejně tak i hadice, solární ohřev a tepelné čerpadlo. Ze všech těchto součástí je nutné odstranit zbylou vodu a všechny demontované části uskladnit na suchém místě, kde nebude mrznout. Přes zimu by navíc v bazénu neměly zůstat ani schůdky.

5. Úprava výšky vodní hladiny.

Vypusťte část vody z bazénu tak, aby její hladina sahala 10 centimetrů pod skimmer (hladinový sběrač nečistot). Namísto bulvy vratné trysky poté našroubujte zátku vratné trysky. Pokud tuto zátku nepoužíváte, voda musí sahat 10 až 20 centimetrů pod trysku. Následně demontujte bulvu vratné trysky i s kroužkem a tyto díly dobře uskladněte.

6. Aplikace zazimovacího přípravku.

Do zbylé vody nalijte speciální zazimovací přípravek, přičemž postupujte dle návodu na obalu. V průběhu zimních měsíců tak bude voda chráněna proti tvorbě řas i zákalů.

7. Zakrytí bazénu.

Závěrečným krokem při zazimování bazénu je samozřejmě jeho zakrytí. K tomu použijte vhodnou krycí plachtu, díky níž bude bazén chráněn proti padajícím nečistotám.

Splníte-li všechny tyto kroky, budete se moci přes zimu bez starostí opět těšit na vodní radovánky na vlastní zahradě. Na jaře si navíc ušetříte práci s čistěním. Jak jsme již ale uvedli, pokud si na proces zazimování netroufáte sami, neváhejte kontaktovat odborníky…

Napsat komentář